Zmienne warunki atmosferyczne powodują, że termiczne izolacje powinny być bardzo wysokiej jakości.

1 maja, 2021 0 przez admin

Podgrzana w piecu gazowym, węglowym czy elektrycznym woda musi być transportowana w odpowiednich rurach do miejsca docelowego. Częstokroć zdarza się, że miejsce to jest dość daleko i dlatego upływa dość dużo czasu, zanim woda znajdzie się w baterii prysznica lub umywalki. Stwarza to problem strat cennej energii, które mają miejsce automatycznie podczas przepływu wody. Żeby straty te zminimalizować używa się na dużą skalę specjalne izolacje przemysłowe firmy.

 

Problem straty energii cieplnej jest znacznie bardziej dostrzegalny w sytuacji, kiedy publiczna ciepłownia jest zobowiązana dotransportować ogrzaną wodę do mieszkań oraz osiedli funkcjonujących w systemie. Zmienne warunki pogodowe, oraz niskie temperatury powodują, że izolacje termiczne okalające rury służące do transportu wody muszą być bardzo dobrze wykonane. W zamkniętych, niewielkich systemach ogrzewania domowego wykorzystuje się jako otulinę piankę polietylenową, bo dzięki niej rura transportująca wodę nie oddaje energii cieplnej otoczeniu. Kolejną zaletą tego wyjścia jest ochrona metalowej struktury rury transportowej przed różnymi mechanicznymi uszkodzeniami a także ciężkimi do określenia stratami , które wynikają z wystąpienia uszkodzeń tego typu.

 

Kolejną otuliną są izolacje przemysłowe. Ilości wody, jakiej temperatura powinna być utrzymana na tym samym poziomie są w takowych przypadkach dużo większe. To samo możemy zresztą stwierdzić o temperaturze wody, która znajduje się w rurach przemysłowych. Bardzo dobrym materiałem jest więc w tym przypadku wełna szklana.