Montaż instalacji chłodzących i grzewczych – garść najważniejszych porad

Montaż instalacji chłodzących i grzewczych – garść najważniejszych porad

9 marca, 2021 0 przez admin

Szafy sterownicze o średniej i dużej mocy, wymagają zwykle zastosowania dodatkowych urządzeń chłodzących i grzewczych. Ich rolą jest zabezpieczenie poszczególnych komponentów przed wystąpieniem tzw. szoku termicznego. Jak montować te układy, by każdy z w/w komponentów mógł bezawaryjnie pracować?


Małe straty mocy = mały problem, czyli rzecz o kratkach wentylacyjnych


W nowoczesnych układach szaf sterowniczych, wybór odpowiedniego mechanizmu wentylacji i klimatyzacji, zależy przede wszystkim od ilości utraconej przez układ mocy. Jeśli jest ona duża, pojawia się konieczność zastosowania instalacji z wymuszonym obiegiem powietrza. Przy małych stratach, układy te mogą być znacznie prostsze.

Kratki wentylacyjne i filtry zabezpieczające


W takich instalacjach szaf sterowniczych, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie specjalnych układów kratek wentylacyjnych. Ich mechanizm działania jest stosunkowo prosty i polega na odprowadzaniu nadmiaru ciepła na zewnątrz. Z drugiej strony, kratki te posiadają specjalne filtry, które uniemożliwiają przedostanie się do wewnątrz pyłów, drobin i wielu innych zanieczyszczeń, które mogłyby w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia struktury szafy sterowniczej. W większości układów, systemy te nie posiadają elementów aktywnych, opierając swą pracę wyłącznie na naturalnej konwekcji ciepłego powietrza.


Wentylatory recyrkulacji


Może się jednak okazać, że konwekcja ciepła w szafie jest z różnych powodów zaburzona. Najczęściej odpowiedzialne za to są elementy wewnętrzne układu, które bardzo często są dość masywne i jednocześnie
zaburzają swobodny przepływ ciepła. Może się też okazać, że rozmieszczenie poszczególnych elementów elektrycznych, bądź też samych przewodów, redukuje konwekcję praktycznie do zera. Problem ten pojawia się zwłaszcza w przypadku małych szaf, w których brakuje wolnej przestrzeni. Dlatego w takich sytuacjach – o ile to możliwe – stosuje się specjalne układy wentylatorów szaf sterowniczych i recyrkulacji. Ich zadaniem jest ogólne poprawienie konwekcji ciepła, dzięki czemu kratki wentylacyjne (z filtrami) mogą skuteczniej je odprowadzać.