Sztuka kamieniarska stanowi istotny rodzaj sztuki użytkowej.

30 stycznia, 2021 0 przez admin

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemieślniczych. Wiemy o tym, ponieważ wszelkiego rodzaju elementy , które zostały wykute w kamieniu są wyjątkowo trwałe a do tego umieją przeżyć nie tylko osobę, która je wykonała, ale także całą epokę, a nawet kulturę czy cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko doskonałe tworzywo artystyczne. Był on całkiem możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie stworzył człowiek – krzemień i wykonane z niego przedmioty do użytku codziennego są odnajdywane na bardzo wielu miejscach prac archeologicznych.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie ma mnóstwo zalet. Przez bardzo długi czas razem z cegłą był zasadniczym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, wyśmienicie chroniący przed dużymi zmianami temperatur. Wyparty później poprzez betonowe konstrukcje dziś służy bez przerwy jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Pomimo postępujących przemian w sztuce budowlanej i znacznej dominacji materiałów sztucznych, działalności związane z kamieniarstwem nadal nie mogą narzekać na brak zamówień. Elementy z kamienia są bowiem wciąż chętnie stosowane oraz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonują one wiele zamówień, począwszy od elementów wykończenia mieszkania, przez elementy ogrodowe po produkcję nagrobków. Bardzo często można się spotkać z tym, iż koncepcja domu zakłada montaż elementów wykonanych z kamienia. Mówimy tu głównie o posadzkach, ale mogą to być też parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Fachowcy dokonują wtedy pomiarów a także wykonują pracę. Bardzo często dany element jest realizowany w pracowni, jednakże zdarzają się takie sytuacje, kiedy z powodu utrudnionego transportu wykonuje się pracę już na miejscu. Innym ważnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest wykonywanie wszelkiego typu elementów ozdobnych i rzeczy mających walory estetyczne. Wymaga to, w przeciwieństwie do produkcji detali budowlanych, zdolności i szkolenia artystycznego. Stanowi ona ważny typ sztuki użytkowej, którą istnieje możliwość zobaczyć w ogrodach oraz wnętrzach. Pomniki nagrobne wytwarzane są poprzez zakłady kamieniarskie na niesłychanie dużą skalę a także przy użyciu zazwyczaj kilku, w nieznacznym stopniu odmiennych, podstawowych szablonów.

 

Ten rodzaj działalności jest prawdopodobnie częstokroć przez nas spotykany oraz stanowi największy odsetek wszystkich zleceń, , które biorą ci rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na takie usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne oraz rosnącą liczbę zgonów. Dodatkowo także w wypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremowania zwłok, wciąż jest wiążące się z tym niemałe zapotrzebowanie na tablice nagrobne a także kamienne urny. Jest wiele materiałów, z których mamy możliwość zrobić tradycyjny cmentarny pomnik. Jeszcze jakiś czas temu temu najbardziej popularne były na pewno nagrobki odlewane z cementu a także pokruszonego kamienia. Obecnie najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy stałą popularnością. Jest nieco tańszy niż marmur oraz dużo łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po wypolerowaniu ma wysokie walory estetyczne.

Czytaj dalej: pomniki granitowe Mława