Serwery VPS są wysoce zaawansowanym wirtualnym systemem.

14 listopada, 2020 0 przez admin

Hosting VPS (jest to skrót angielskiego terminu) ma za zadanie dzielić komputer na części, natomiast każda część ma na celu imitację oddzielnego serwera fizycznego. Prościej mówiąc – jest to technologia , która pozwala na stworzenie wielu wirtualnych maszyn w jednej maszynie fizycznej. Poza tym każdy tego rodzaju serwer jest całkowicie oddzielony od innych. Tego rodzaju serwery są najczęściej stosowane przez profesjonalne sklepy online czy większe serwisy.

Serwery VPS są swego rodzaju zaawansowanym wirtualnym systemem, w którym użycie właściwego oprogramowania umożliwia pełne odwzorowanie serwera dedykowanego (fizycznego) danego laptopa. Główną różnicą w porównaniu do całkowitego serwera dedykowanego jest to, że jego zasoby sprzętowe są dostępne dla kilku użytkowników. Zdalny Admin to wielopoziomowe zadanie. Przede wszystkim oprogramowanie, na jakim działa serwer musi być systematycznie updatowane, by prawidłowo działało. Poza tym należy kontrolować odpowiedzi czy usługi programów na konkretnym serwerze a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawić pojawiające się błędy.

Te działania są podstawą bardzo dobrej administracji, jednakowoż można je poszerzyć o działania tj.: archiwizacja danych a także optymalizacja najnowszych konfiguracji. Bardzo ważne jest by nasz hosting był właściwie chroniony. By sprawdzić ochronę danego serwera często przeprowadza się tzw. testy penetracyjne. Jest to tzw. etyczny hacking. Zarządca serwera hackuje go w dokładnie taki sam sposób jak zrobili by to potencjalni włamywacze. Tak sprawdzane są wszystkie istniejące zabezpieczenia mające na celu zabezpieczać serwer przed tego rodzaju zagrożeniami.